Yük Güvenliği Lojistik Günümüzde teknolojinin gelişmesi, endüstrinin ihtiyaçlarının artması ve globalleşen ticaretle birlikte büyüyen lojistik sektörü, karayolu, deniz, tren ve havayolu ulaşım araçlarıyla birlikte yapılmaktadır. Özellikle kısa ve orta mesafelerde yükün hızlı, esnek ve daha ucuz bir şekilde taşınıyor olması nedeniyle karayolu taşımacılığı diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Yüklerin güvenli ve çevre dostu yöntemlerle varacağı noktaya ulaşması çok büyük önem arz etmektedir. Karayolunda yük taşımacılığının güvenli yapılmasıyla ilgili gereklilikleri Avrupa mevzuatları ile birlikte inceliyoruz.

Avrupa mevzuatlarına göre incelediğimizde, yük taşıyan ağır ticari araçlarda dikkat edilecek en önemli konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

– Teknik kapasiteye uygun yükleme

– Yükün araç üzerinde doğru şekilde konumlandırılması

– Uygun sabitleme

– Taşınacak yüke göre uygun araç seçimi

Yük güvenliği lojistik konularında kriterlere uyulmaması nedeniyle çok sayıda kazanın yaşandığını , can ve mal kayıplarının olduğunu görüyoruz. Avrupa da yapılan araştırmalar da lojistik esnasında yaşanan kazaların %25’inin yükün güvensizliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Yük Güvenliği Lojistik konusunda ; EN 12640, EN 12641, EN 12642 ve EN 12195 gibi AB normları gereklilikleri kapsamında testleri gerçekleştiriyor ve belgelendirme hizmetleri veriyoruz.

EN 12640 Standartına göre ; Yük taşıyan aracın bağlantı noktalarını (sayısını, dayanımını ve konumunu ) test ediyoruz.