RÖMORK / Y.RÖMORK (O3 – O4)

Fine Dining experience

Ülkemizdeki O3-O4 kategorisi römork üreticisi firmaların yurtiçi ve yurtdışı ticaret girişimlerindeki teknik olumsuzluklara maruz kalmamak amacıyla, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sunduğu yönetmelikleri kapsayan üretim gerçekleştirme prosedürleri model alınmıştır. Bu römorklar kategori olarak O3 ve O4 şeklinde sınıflandırılmaktadır:

O3 Kategorisi: Azami kütlesi 3,5 ton’u aşan, 10 ton’u aşmayan römorklar.

O4 Kategorisi: Azami kütlesi 10 ton’u aşan römorklar.

Bu kapsamda O3-O4 kategorisi treyler üretimi yapan bir firmanın, gerekli test ve denetimlerini yaptırması, rapor veya sistem onaylarını almaları gerekmektedir. İlgili bu yönetmelikler kapsamında alınan sistem onayları veya test raporları ile üretici firma, EU 2018 / 858/AT (MARTOY) veya EU 2018 / 858/EC Avrupa tip onayına başvurarak, araçlarına onay alabilmektedir. Mevcut yürürlükte olan ithalat ve ihracat kanunları kapsamında Avrupa Topluluğu harici ülke üreticilerinin yurtdışına gerçekleştirdiği ihracatta Tip Onay Belgesi zorunlu hale gelmiştir. Sadece onay sahibi kuruluşların ürünleri Avrupa pazarında serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Mobilite olarak bugüne kadar Türkiye ve yurtdışındaki müşterilerimize EU 2018 / 858/EC Avrupa Tip Onay Belgelendirme sürecinde destek olduk ve desteğimizi sürdürmekteyiz.