OTOBÜS

Fine Dining experience

Tip onayı, imalatı yapılan bir ürün gurubunun, o ürünü temsil eden bir ya da daha fazla örneğinin seçilerek gerekli testlerin yapılarak standartlara uygunluğunun saptanması ve ürünün gerekli koşulları sağlayacak şekilde üretilebileceğinin tespit edilerek belgelenmesidir.

Avrupa Tip onayı sistemi ‘Tip onayı’ esasına dayalı olup, aracın çevre, emniyet ve güvenlik kurallarına uygunluğunu sağlayan bir mekanizmadır. Seri üretimden çıkan her bir aracı test etmek mümkün olmadığından ‘Tip’i temsilen bir araç test edilmektedir. Test aracına lastik, emisyon ve fren gibi bir dizi performans testleri uygulanmaktadır. Tutarlı bir yaklaşım sağlamak için EC direktif/regülasyonları ve ECE regülasyonlarında test metodları kullanılarak uygun laboratuarlarda testler gerçekleştirilir. Araç üzerindeki birçok komponent ve sistemin onayları tedarikçiler tarafından sunulmaktadır (ayna, korna, ABS-ESC sistemi, vb.).

Mobilite, Amerika akreditasyon kurumu (IAS) tarafından A Tipi muayene kuruluşu ve laboratuvar olarak akredite edilmiştir.

Verdiğimiz Hizmetler:

– M2/M3 kategori araçlar için Tam Araç Tip Onayı EC 2007/46 ECWVTA

– M2/M3 kategori araçlar için Çok Aşamalı Tip Onayı (Ek 17 ) EC 2007/46

– M2/M3 kategori karoser üreticileri için Çok Aşamalı veya Tam Araç Tip Onayı

– Sistemler ve bileşenler için AT Direktifleri/ECE düzenlemeleri onayları

– Türkiye ve diğer AB ülkelerinde ulusal tip onayı için geçerli test raporları

– COP periyodik ürün ve süreç denetimleri

– M Kategorisi: En az dört tekerli veya maksimum ağırlığı 1 tonu geçen yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlar için kategorileri şu şekilde sınıflandırılır:

– M2 Kategorisi: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü koltuğuna ilave olarak sekiz koltuktan fazla koltuğa sahip olan ve 5 tonu aşmayan maksimum ağrılığa sahip olan araçlar.

– M3 Kategorisi: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü koltuğuna ilave olarak sekiz koltuktan fazla koltuğa sahip olan ve 5 tonu aşan maksimum ağrılığa sahip olan araçlar.

Mobilite, SNCH E13 (Lüksemburg) ve NSAI E24 (İrlanda) Onay kuruluşları tarafından yetkilendirilmiştir.