İklimlendirme Testi, Klimatik ve Çevresel testler, doğal çevre koşullarında karşımıza çıkabilecek her türlü zorlu şartların malzeme veya ürün üzerindeki etkilerini gözlemlemek için yapılan laboratuvar testleridir. İklimlendirme testleri de otomotiv sektöründe kullanılan her türlü komponent için ulusal, uluslarası kurallara göre yapıldığı gibi ana sanayi firmalarının iç prosedürlerine göre de yapılmaktadır. Yapılan testlerde istenilen sıcaklıklar arasında, belirlenmiş zaman dilimlerinde şartlandırmalar yapılabilmektedir.

Bu testler, sıcaklık, nem ve gece-gündüz ışık döngülerini kontrol ederek, gerçek iklim şartlarını canlandırmak için geliştirilmiştir. Kararlılık, suni yaşlandırma, saklama ve raf ömrü testleri de kolaylıkla yapılabilir. Test öncesinde, esnasında ve sonrasında ise gerekli değerlendirmeler ve kontroller yapılarak raporlandırmalar yapılabilmektedir.

Mobilite olarak İklimlendirme Testi klimatik test cihazımızın kabiliyeti -60 °C / +150°C sıcaklık değerleri, %20 / %95 Rh nem değerlerine sahiptir. Kabin iç boyutlarımız 160 cm x 200 cm x 150 cm dir.

İklimlendirme testleri, otomotiv sektöründe kullanılan her türlü komponent için ulusal, uluslarası kurallara göre yapıldığı gibi, ana sanayi firmalarının iç prosedürlerine göre de yapılmaktadır.

Yapılan testlerde istenilen sıcaklıklar arasında, belirlenmiş zaman dilimlerinde şartlandırmalar yapılabilmektedir.

Test öncesinde ve sonrasında ise gerekli ölçümler yapılarak raporlandırmalar yapabilmektedir.

İklimlendirme testleri aşağıdaki ürün ve ürün gruplarına uygulanabilmektedir; ürünler -35  derece ve + 120 derece aralğında farklı sıcaklıklarda ve nemlerde ara kontrollerle ölçülmektedir. Klimatik kabinler, %95’e kadar bağıl nem oluşturabilmektedir.

Bazı iklimlendirme testleri;

– Aydınlatma armatürleri iklimlendirme testleri

– Otomotiv parça (aksamları) için iklimlendirme testleri

–  Elektrikli aksamlar ve makinalar

–  Elektrik sayaçları, gaz sayaçları, su sayaçları için iklilemndirme testleri

– Reklam panoları, aydınlatma levhaları için iklilemndirme teslteri

– Elektrik panoları için iklimlendirme testleri

–  İşaretleme tabelaları için iklemndirme testleri

–  Trafik lambaları için iklimlendirme testleri

–  Dış ortam ısıtıcıları, soğutucuları için iklimlendirme testleri

–  Uydu alıcılar/verciler için iklimlendirme testleri