EN 12640 /12641 /12642

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, endüstrinin ihtiyaçlarının artması ve globalleşen ticaretle birlikte büyüyen lojistik sektörü, karayolu, deniz, tren ve havayolu ulaşım araçlarıyla birlikte yapılmaktadır. Özellikle kısa ve orta mesafelerde yükün hızlı, esnek ve daha ucuz bir şekilde taşınıyor olması nedeniyle karayolu taşımacılığı diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Yüklerin güvenli ve çevre dostu yöntemlerle varacağı noktaya ulaşması çok büyük önem arz etmektedir. Karayolunda yük taşımacılığının güvenli yapılmasıyla ilgili gereklilikleri Avrupa mevzuatları ile birlikte inceliyoruz.

Avrupa mevzuatlarına göre incelediğimizde, yük taşıyan ağır ticari araçlarda dikkat edilecek en önemli konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

– Teknik kapasiteye uygun yükleme

– Yükün araç üzerinde doğru şekilde konumlandırılması

– Uygun sabitleme

– Taşınacak yüke göre uygun araç seçimi

Bu konularda kriterlere uyulmaması nedeniyle çok sayıda kazanın yaşandığını , can ve mal kayıplarının olduğunu görüyoruz. Avrupa da yapılan araştırmalar da lojistik esnasında yaşanan kazaların %25’inin yükün güvensizliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Yük güvenliği konusunda ; EN 12640, EN 12641, EN 12642 ve EN 12195 gibi AB normları gereklilikleri kapsamında testleri gerçekleştiriyor ve belgelendirme hizmetleri veriyoruz.

EN 12640 Standartına göre ; Yük taşıyan aracın bağlantı noktalarını (sayısını, dayanımını ve konumunu ) test ediyoruz.

Aracın yük güvenliği açısından, uygun sabitleme bağlantıların bulunması yükün güvenceye alınması için oldukça önemlidir ancak yeterli değildir. Aynı zamanda yükün araç üzerinde doğru şekilde konumlandırılması ve sabitlenmesi gereklidir.

Yükün nasıl sabitlenmesi gerektiğini EN 12195 standartını referans alarak test ediyoruz. Bu standarta göre yükün sabitlenmesi için kullanılacak blokajın kapasitesi ölçümü, bağlantı noktalarına uygulanması gereken gerdirme kuvvetleri hesabı yapılır. Yükün taşıma esnasında kaymaması gerekir.Bu mekanizmaların üzerine azami taşıma kapasiteleri değerlerini gösteren etiketler yapıştırılır.

EN 12641 Standartına göre; yükleme kutuları, brandaların taşıması gereken mininmum gereksinimler hesaplanır. Bu standarta göre brandanın yırtılma direnci, örgü sıklığı, yapışma direnci, sıcaklık direnci ve birim ağırlığı için asgari değerleri mutlaka sağlanmalıdır.

EN 12642 standartında yük taşıyan araçlarda araç gövdesinin olması gereken asgari dayanımlar belirtilir. Üst yapıdaki paneller (ön arka ve yan) normlarda belirtilen belli kuvvetler ile test edilir ve belirtilen azami hasar düzeyi aşılmamış olmalıdır. Ayrıca herhangi bir işlevsel hasar olmamalıdır.

Bu standarta göre gerekli dinamik ve statik testler tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.