1 Ocak 2012 yılından itibaren, yurtiçi, yurtdışı kara, demiryolu taşımacılığıyla taşınan tüm tehlikeli maddeler “UN” işaretli ambalajlarda taşınması gereklidir. UN işareti, ambalajın ve tasarımının United Nations Committee of Experts on the Transport of Dangerous Goods (UN) tarafından belirlenen şartnameye uygun olarak test edilmiş olduğunu gösterir. UN sertifikalı ya da UN onaylı olarak nitelenen tüm ambalajlar, öncelikle bazı sıkı test prosedürlerinden geçmek zorundadır. Bu test prosedürleri, tehlikeli madde içeren ambalajların taşınma koşullarına dayanabilmesi amacıyla kabul edilebilir minimum tasarım standartlarına uygunluğunun belirlemesi amacıyla oluşturulmuştur.

KAPSAM

Tehlikeli maddeler taşındığında mutlaka kapalı bir şekilde (dökme taşımalar hariç) taşınmalıdır. Tehlikeli madde paketleri, normal şartlar altında, maddeler dışarıya sızmayacak şekilde imal edilmiş ve kapatılmış olmalıdır.

Paketler yapılarına ve kapasitelerine göre farklılık göstermektedir.

Tüm maddeler UN onaylı ambalajlarda paketlenmek zorundadır. Bu işaret, test detaylarını, üretim tarihi, onaylayan ülke vb. içeren bir kodlama sistemi ardında yer almaktadır.

Malzeme çeşitleri için aşağıdaki büyük harfler kullanılmalıdır
A. Çelik (Tüm Tipleri ve Yüzey İşlemleri)
B. Alüminyum
C. Doğal Ahşap
D. Kontrplak
F. Yeniden Yapılandırılmış Ahşap
G. Mukavva
H. Plastik Malzeme
L. Kumaş
M. Kâğıt (Çok Katmanlı)
N. Metal (Çelik veya Alüminyum Hariç Metal)
P. Cam, Porselen veya Seramik

Ambalaj türleri için aşağıdaki rakamlar kullanılmalıdır

1. Varil
2. Bidon
3. Kutu
4. Torba
5. Kompozit ambalajlar
6. Metal ambalajlar