Balata & Disk Test Laboratuvarı

ECE R90 Güç Tahrikli Taşıtların Ve Römorklarının Değiştirilebilen Fren Balatası Grupları Ve Kampanalı Fren Balatalarının Onayı

Sürtünmeye bağlı olarak balatlarda meydana gelecek aşınma nedeniyle değiştirilebilen balataların bu regülasyon kapsamında onay alması zorunludur. Regülasyon araç kategorilerine göre test prosedürleri belirlemiş olup , araç kategorilerini aşağıdaki şekilde gruplandırmıştır.

  • M1,M2 ve N1 kategorisi araçların değiştirilebilen balataları için test metodu
  • M3,N2 ve N3 kategorisi araçların değiştirilebilen balataları için test metodu
  • O1 ve O2 kategorisi araçların değiştirilebilen balataları için test metodu
  • O3 ve O4 kategorisi araçların değiştirilebilen balataları için test metodu
  • L kategorisi araçların değiştirilebilen balataları için test metodu

1 Kasım 2014 itinbariyle R 90 regülasyonu fren disk ve kampanaları için ilave test prosedürlerini içerek şekilde revizyon görmüştür. Buradaki amaç (OE) orijinal bu parçaların yerine kullanılacak eşdeğer parçaların fren performansı açısından orjinal parça için tanımlanmış tolerans içinde olduğunu güvence altına almaktır.1 Kasım 2016 itibari ile binek araç ve hafif ticari araçların disk ve kampanaları ile ağır ticari araçların kampanaları için ECE R 90 regülasyonu zorunlu uygulancaktır.

Bu önemli fren parçalarının değişimi için dinamik sürtünme özellikleri, yüksek frenleme yük dayanımları ve termal yorulma özellikleri değerlendirilmektedir.Aynı zamanda parça geometrisi ve balans dayalı olarak boyutsal ölçümleri yapılacaktır.

balata-disk-testi